Меркел е оптимист пред самитот на НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е оптимист пред самитот на НАТО, и покрај недоразбирањата меѓу членките за состојбите во Алијансата.

-Разговорите што ги имавме со турскиот претседател покажуваат дека секогаш се добри состаноците на кои можеме да се занимаваме со овие теми, рече Меркел по средбата со претседателите Реџеп Тајип Ердоган и Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон, пренесоа британските медиуми.

Покрај сите разлики меѓу членките за кои мораме да разговараме треба да разговараме и за иднината на НАТО и нашите заеднички стратешки интереси. Од состанокот заминувам релативно оптимистична- додаде канцеларката Меркел.

Прочитајте и...  Граѓаните „бомбардирани“ од политички спотови: Партиите играат на будење на емоциите кај граѓаните

Прочитај повеќе

Јамајка, Тајланд и Хрватска со најголем пад во БДП

Слободен печат

Д-р Несторовиќ: Коронавирусот е единствениот респираторен вирус кој ги напаѓа тестисите

Слободен печат

Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот кога ќе ги надминеме

Слободен печат

Над 600.000 случаи на коронавирус во Индија: Околу 100.000 се пријавени во последните четири дена

Слободен печат

Консензус за законот за попис и негова подготовка веднаш по изборите, рече Османи

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент е наша миленичка на 94 годишна возраст, за која го очекуваме контролниот брис

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Слободен печат

Османи: Фер избори и формирањето на политичките институции и консензус за почеток на преговорите

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“ со предупредување: Не ја трошете водата за пиење за полнење базени и наводнување, за да нема рестрикции (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен маж осомничен за убиство на полицаец за време на протестите во Хонгконг

Слободен печат

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат