Mеркел: Другите лидери во регионот треба да ги следат Заев и Ципрас

Германската канцеларка Ангела Меркел потенцира дека регионот на Западен Балкан има европска перспектива, но и дека претстојат уште многу услови да се исполнат.

– Многу германски граѓани имаат лични односи со луѓето од Западен Балкан, многу луѓе од Западен Балкан живеат во Германија и претставуваат мост меѓу тие држави. Граѓаните од тој регион се наши соседи и нивната перспектива е да станат дел од ЕУ, ако ги исполнат сите услови, изјави Меркел.

Таа вели дека иако воените конфликти од 90-те години се надминати, во тие земји се уште отворени спорови кои треба да се решат. Во својот видео поткаст, објавен денеска по повод претстојниот Самит за Западен Балкан, кој во рамките на Берлинскиот процес ќе биде одржан в петок, во полскиот град Познањ, Меркел објаснува дека целта е да се отворат разговори меѓу земји, преку кои ќе се оствари подобра соработка.

Прочитајте и...  Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, рече Меркел.

Но таа потенцираше дека во регионот постојат позитивни примери на дијалог, посебно потенцирајќи го решавањето на долгогодишниот спор меѓу Скопје и Атина за името.

– Со политичка храброст, премиерите на Северна Македонија Зоран Заев и на Грција Алексис Ципрас успеаја да го решат тој конфликт, и со тоа се отвора перспективата на Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ и влез на земјата во НАТО.

– Ваквиот позитивен пример треба да биде охрабрување за решавање на проблемите во Босна и Херцеговина, како меѓу Србија и Косово, истакна германската канцеларка.

Прочитајте и...  Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Што се однесува на претстојната средба, Меркел вели дека секоја година се разговара за еден голем проблем, како што е изградбата на инфраструктурата, и потенцира дека за таа цел ЕУ става на располагање големи финансиски средства. – Мора да ги следиме и процесите на градба на самити автопатишта, железници, улици.. затоа што знаеме дека кога луѓето се ифраструктурно поврзани, тогаш се посетуваат и гледаат почесто. Таа посочува и дека е формирано за соработка на младите од Западен Балкан, потоа се иницира поголема соработка во делот на науката, и посебно меѓу академските работници.

– Истовремено и ќе слушнеме што имаат да кажат земјите од Западен Балкан – нивното искуство и евентуалните поплаки од соработката и ќе видиме како ние, како ЕУ можеме да излеземе пресрет на нивните желби и барања.

Прочитајте и...  Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

Во Познањ на 5 јули ќе биде одржана конференција за Западен Балкан, на која ќе учествува и Меркел, на чија иницијатива во 2014 година беше покренат Берлинскиот процес, со цел да се забрза дијалогот и можноста за соработка меѓу земјите од регионот.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат