Меркел: Да се направи сѐ што е потребно за да се спречи насилство во Хонг Конг - Слободен печат

Меркел: Да се направи сѐ што е потребно за да се спречи насилство во Хонг Конг

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е потребно да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонг Конг.

– Мора да се направат сите напори за да се спречи насилството и рашение да се пронајде преку дијалог – рече Меркел пред новинарите.

Според неа, дијалогот треба да се води врз основа на Основниот закон за Хонг Конг од 1997 година, кој гарантира поголема слобода на жителите.

– Правата, вклучително и слободата на мислење и владеењето на правото, имаат долга традиција во Хонг Конг – изјави германската канцеларка.

Прочитај повеќе

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс

Новата методологија на ЕУ звучи охрабрувачки за Османи

Слободен печат

Трамп: Таканаречениот врховен лидер на Иран да внимава што зборува

Слободен печат

Временска прогноза: Умерено облачно со магла во котлините

Слободен печат

Остави Коментар

thirteen + ten =

Прочитај повеќе

Европскиот суд за човекови права одлучи: Жртвите од лустрација обесштетени со вкупно 32.400 евра

МИА Агенција

Датумот нема да дојде пред новата влада

Слободанка Јовановска

Курсна листа на НБРМ: Еврото денеска со вредност од 61.49 денари

Слободен печат

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат