Мерцедес се вклучи во борбата против расизмот: „Сребрената стрела“ стана црна

Германскиот Ф1 тим денеска го претстави новиот дизајн на болидот за претстојната сезона и наместо препознатливата сива боја, тој ќе биде црн.

„Сребрената стрела“ во новата сезона во која Луис Хамилтон ќе ја брани титулата и воедно ќе атакува на седмиот шампионски пехар, ќе биде „црна“. Како што објавија од Мерцедес тоа е нивниот начин на борбата против расизмот.

„Кога Ф1 шампионатот ќе започне со трката во Австрија тоа ќе се случи во свет кој драстично се промени од почетокот на март. Во последните пет недели движењето „Black Lives Matter“ покажа дека е потребно да воведеме нови мерки и започнеме акција во борбата против расизмот и сите облици на дискриминација. Во 2020 година одлучивме да се тркаме со целосно црни болиди за да испратиме јасна порака дека се противиме на расизмот и сите облици на дискриминација. Пораката „Да заврши расизмот“ ќе се наоѓа на двата болида“, стои во соопштението на Мерцедес.

Прочитајте и...  На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Сезоната во Формула 1 шампионатот ќе започне наредниот викенд со трката во Австрија.

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат