Мендух Тачи: Албанците да гласаат за ДПА или директно за СДСМ

Претседателот na ДПА, Мендух Тачи изјави дека Албанците ако не гласаат за неговата партија, тогаш би било добро да гласаат директно за СДСМ, а не преку партии како што се ДУИ, БЕСА, кои според него немаат своја автономија.
Тачи рече дека ДПА не е во коалиција со ниту една албанска партија, бидејќи неколку обиди за да се направи тоа биле безуспешни. Овие коментари Тачи ги даде за време на изборното собрание на ДПА во Тетово, објавува Алсат.
-Имавме обиди со неколку албански партии, но резултираа без успех. Јас денеска генералната порака што ќе ја дадам ќе биде следната, Албанци, или ДПА или директно СДСМ, бидејќи ако гласаме за други партии е еден глас индиректно, така што подобро директно за СДСМ. ДУИ, БЕСА и другите се партии кои немаат политичка автономија и верувам дека овој пат ќе има фер дуел кај Албанците помеѓу СДСМ и ДПА, изјави Тачи.

 

Прочитајте и...  Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Прочитај повеќе

СДСМ: Расчистистувње со криминалот и корупцијата на сите нивоа, проверка на капиталот на секој функционер

Слободен печат

Само бомбите во Хирошима и Нагасаки биле со поголема моќност од експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен печат

Вељаноски до Пендаровски: Андов не беше суден за тероризам, иако го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Слободен печат

Франција има најмногу нови случаи на коронавирус од 30 мај

Слободен печат

Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Слободен печат

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Слободен печат

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат