Мендух Тачи: Албанците да гласаат за ДПА или директно за СДСМ - Слободен печат

Мендух Тачи: Албанците да гласаат за ДПА или директно за СДСМ

Претседателот na ДПА, Мендух Тачи изјави дека Албанците ако не гласаат за неговата партија, тогаш би било добро да гласаат директно за СДСМ, а не преку партии како што се ДУИ, БЕСА, кои според него немаат своја автономија.
Тачи рече дека ДПА не е во коалиција со ниту една албанска партија, бидејќи неколку обиди за да се направи тоа биле безуспешни. Овие коментари Тачи ги даде за време на изборното собрание на ДПА во Тетово, објавува Алсат.
-Имавме обиди со неколку албански партии, но резултираа без успех. Јас денеска генералната порака што ќе ја дадам ќе биде следната, Албанци, или ДПА или директно СДСМ, бидејќи ако гласаме за други партии е еден глас индиректно, така што подобро директно за СДСМ. ДУИ, БЕСА и другите се партии кои немаат политичка автономија и верувам дека овој пат ќе има фер дуел кај Албанците помеѓу СДСМ и ДПА, изјави Тачи.

 

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

5 × one =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат