Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Мексико има договори со две кинески компании и една американска компанија за тестирање вакцини, изјави денеска министерот за надворешни работи на Мексико, Марчело Ебрард.

Мексико ќе учествува во тестирањето вакцини што ги развиле Јансен Фармасјутикалс (во сопственост на Џонсон и Џонсон) и кинеските компании Кансино Билоџикс и Валвак Биотехнолоџи, така што ќе се тестираат четири вакцини во земјата, објави Си Ен Ен.

– Имаме договори со три различни компании, една од САД и две од Кина, тоа е меморандум за разбирање, целта е протоколите за третата фаза да се одвиваат во Мексико, рече Ебрард.

– По оваа најава, Мексико ќе учествува во четири протоколи од септември до јануари, додаде тој.

Во јули, Ебрард објави дека Мексико ќе учествува во третата фаза од тестирање на вакцината против Ковид-19 на мексиканскиот огранок на француската фармацевтска компанија Санофи-Пастер.

Прочитајте и...  Без струја утре повеќе делови од Скопје

Прочитај повеќе

Мицкоски со кадри на Груевски ќе го руши Заев

Богоев: Конечно добивме нов лик на градинката „Мајски цвет” во Тафталиџе 1

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Слободен печат

Утре без вода дел од корисниците од општина Чаир

Слободен печат

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум

Нов протест утре на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилство

Слободен печат

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска

Проект за европска железничка мрежа: Ќе се обнови „Транс-Јуроп Експрес“ со супербрзи и ноќни возови

Слободен печат