Мексико не се откажува од апсењето на синот на Ел Чапо

Претседателот на Мексико денеска соопшти дека неговата Влада не се откажува од апсењето на синот на познатиот наркобос Хоакин „Ел Чапо” Гузман кога ќе се исполнат условите тоа да се направи безбедно.

Синот на Ел Чапо, Овидио Гузман, кусо беше приведен во четвртокот во северниот дел на Мексико, по што избувнаа насилни судири меѓу безбедносните сили и припадници на моќниот картел Синалоа, и тој беше ослободен.

Претседателот на Мексико Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека со одлуката да се ослободи Овидио Гузман се „спасиле животи”, но најави дека ќе биде издадена нов налог за апсење.

Еден од најмоќните светски наркобосови, 62-годишниот Ел Чапо, беше осуден на доживотен затвор плус 30 години дополнителна затворска казна.

Прочитајте и...  ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Прочитај повеќе

Купете луксузен стан во Црна Гора, добијте подарок – државјанство

Слободен печат

Корона вирусот ја разори американската економија – доларот во длабок минус

Слободен печат

Поради одржување на изборите утре е неработен ден за сите граѓани

Слободен печат

Британски научници развиле модел што полесно ќе предвиди земјотреси

Слободен печат

Во седум канцелари на омбудсманот ќе функционират телефонски линии за пријавување на повреди на избирачките права

Слободен печат

Иран егзекутираше поранешен шпион на ЦИА

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вкупно 682 лица денеска гласаат во Кичево, Македонски Брод и Пласница

Слободен печат

Во Прилеп гласаат 489 болни и немоќни меѓу кои и 44 штитеници од Домот за стари лица

Слободен печат

ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми

Слободен печат

Франција им оддаде почит на сите кои се бореа против коронавирусот

Михаило Донев

Апел за заштита на новинарите и медиумските работници за време на изборниот процес

Слободен печат

Искористи ги летните викенди за брза и интересна преобразба на домот

СП.