Мексико му одобри политички азил на Моралес

Мексико го одобри барањето на поранешниот претседател на Боливија, Евро Моралес, за добивање на политички азил, изјавил во понеделникот навечер мексиканскиот министер за надворешни рабтои Марсело Ебрард.

„Мексиканското министерство за надворешни работи…. одлучи да му обезбеди политички азил на г-дин Ево Моралес од хуманитарни причини“, изјави Ебрард на прес-конференција.

Шефот на мексиканската дипломатија рече дека Мексико го дал предлогот од хуманитарни причини.

„Штотуку го добив повикот од претседателот Моралес. Тој одговори на нашиот предлог и побра усно и формален политички азил во нашата земја“, рече Ебрард пред новинарите.

Тој претходно во понеделникот рече дека Мексико е подготвен да му обезбеди прибежиште на Моралес на територијата на својата дипломатска мисија во Ла Паз, каде што веќе се наоѓаат 20 боливиски функционери и пратеници.

Прочитајте и...  Вакцината против Ковид-19, кога ќе биде готова, ќе дојде и во земјава, има 15 потенцијални производители

 

Прочитај повеќе

Планинар се изгубил на Шар Планина, најден утрово во бачило

Слободен печат

Вакцината против Ковид-19, кога ќе биде готова, ќе дојде и во земјава, има 15 потенцијални производители

Избирачките одбори во Аеродром спремни за денешното гласање (ФОТО)

Слободен печат

Во мај речиси 100 процентен пад на бројот на туристи

Слободен печат

Ситуацијата во Албанија е загрижувачка: За првпат троцифрен бројот на новозаразени од Ковид-19

Слободен печат

Рекордна задолженост на нафтените компании

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Околу 80 проценти од новозаразените во Рим се позитивни случаи од странство

Слободен печат

Рецесијата се продлабочува – можен распад на Еврозоната?

Слободен печат

Убиецот од Крајстчрч побара сам да го одржи завршниот збор пред пресудата

Слободен печат

Норвешка донација од медицинска опрема за полската болница Rolle 2

Слободен печат

Странски медиуми: С. Македонија одржува избори во време на раст на заболени од Ковид-19

Слободен печат

Поради пандемијата во Германија се одложени околу 50.000 онколошки операции

Слободен печат