Мексико му одобри политички азил на Моралес - Слободен печат

Мексико му одобри политички азил на Моралес

Мексико го одобри барањето на поранешниот претседател на Боливија, Евро Моралес, за добивање на политички азил, изјавил во понеделникот навечер мексиканскиот министер за надворешни рабтои Марсело Ебрард.

„Мексиканското министерство за надворешни работи…. одлучи да му обезбеди политички азил на г-дин Ево Моралес од хуманитарни причини“, изјави Ебрард на прес-конференција.

Шефот на мексиканската дипломатија рече дека Мексико го дал предлогот од хуманитарни причини.

„Штотуку го добив повикот од претседателот Моралес. Тој одговори на нашиот предлог и побра усно и формален политички азил во нашата земја“, рече Ебрард пред новинарите.

Тој претходно во понеделникот рече дека Мексико е подготвен да му обезбеди прибежиште на Моралес на територијата на својата дипломатска мисија во Ла Паз, каде што веќе се наоѓаат 20 боливиски функционери и пратеници.

 

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

1 × 5 =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат