Мексико му одобри азил на Моралес – Слободен печат
ВестиПланета

Мексико му одобри азил на Моралес

Ево Моралес, првиот домородец претседател на Боливија, пред два дена поднесе оставка, откако тоа од него го побара војската.

Мексико го одобри барањето на поранешниот боливиски претседател Ево Моралес за азил, изјави синоќа мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард.

– Веднаш ќе го информираме Министерството за надворешни работи на Боливија дека, според меѓународното право, мора да му овозможи на Моралес слободно да излезе од земјата- истакна Ебрард.

Ево Моралес, првиот домородец претседател на Боливија, пред два дена поднесе оставка, откако тоа од него го побара војската, по неколку недели протести поради спорните избори во земјата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close