Мексико донесе одлука: Училишната година ќе почне од дома

Училиштата во Мексико нема да бидат отворени за учениците кога ќе почне новата академска година на 24 август за да се заштити здравјето на учениците и наставниците затоа што во земјата се уште дневно има многу новозаразени, изјави денеска министерот за образование Естебан Моцезум.

Владата се договори со поголемите телевизии, меѓу кои и Телевиса и ТВ Ацтека, да започнат систем за домашно школување што ќе се емитува во целата држава, рече министерот за образование.

Во Мексико денеска се регистрирани 274 смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати се искачи на 47.746.

Бројот на заразени лица се зголеми за 4.853 на вкупно 439.046.

Прочитајте и...  Интерпол има околу 50.000 досиеја на терористи

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат