Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Српскиот тенисер моментно има 16 грен слем трофеи, три помалку од Рафаел Надал и четири помалку од Рожер Федерер, а можност да им се доближи во Мелбурн.

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро, сега коментатор на „Еуроспорт“, вели дека кога би морал да се обложи, би се обложил дека Новак Ѓоковиќ ќе биде рекордер по бројот на грен слем турнири.

Српскиот тенисер моментно има 16 грен слем трофеи, три помалку од Рафаел Надал и четири помалку од Рожер Федерер, а можност да им се доближи на претстојниот „Австралија опен“ каде што освои веќе седум титули.

– Доколку би морал да се обложам, веројатно би го избрал Новак како тенисер кој ќе биде рекордер по бројот на пехари од грен слем турнири. Доколку остане здрав, има големи шанси да освои неколку грен слемови, секоја сезона по два или три. Сега прашање е дали Рожер ќе успее да освои уште еден, односно дали некој ќе успее да го совлада Надал на „Ролан Гарос“. Верувам дека Рафа секако ќе додаде уште некој трофеј од Париз, најмалку уште еден, и можеби ќе направи уште нешто големи од останатите турнири, па тој ќе има шанса да го надмине Федерер – рече Мекинро.

Прочитајте и...  Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Првиот грен слем сезонава во Мелбурн ќе се игра во периодот од 20 јануари до 2 февруари 2020 година.

Претходно ја објавивме ждрепката за „Австралија опен“, и кога би можеле да се сретнат Ѓоковиќ и Федерер.

Прочитај повеќе

ЛЕ: Противниците на Интер со маски допатуваа во Милано! (ФОТО)

Слободен печат

Челзи нуди 30 милиони евра плус Кепа за голманот на Атлетико

Слободен печат

Каков удар за Баерн, Левандовски мора на долга пауза! (ФОТО)

Слободен печат

Ѓоковиќ го елиминираше и Колшрајбер во Дубаи (ВИДЕО)

Слободен печат

Флорентино Перез со огромна понуда за Ван Дајк!? (ФОТО)

Слободен печат

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат

Порно ѕвезда открива дека фудбалер и праќал приватни пораки (ФОТО)

Слободен печат

КРАЈ ЗА РУСКАТА УБАВИЦА: Марија Шарапова ја заврши кариерата

Слободен печат

Најголемото хрватско дерби пред празни трибини поради коронавирусот?

Слободен печат

Откажување или одложување: Коронавирусот им се заканува на Олимписките игри?!

Слободен печат

„Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

Слободен печат