Мејн легализираше потпомогнато самоубиство

Американската држава Мејн легализираше медицински потпомогнато самоубиство и така стана осмата држава во САД во која е дозволено терминално болни луѓе да го прекинат животот со препишани лекови.

Гувернерката од редовите на демократите Џенет Милс, која претходно беше скептична кон законот, сепак го потпиша.

– Се надевам дека овој закон, кој го почитува правото на лична слобода, ќе биде користен умерено, рече Милс.

Првата држава која легализираше потпомогнато самоубиство беше је Орегон во 1997 година, а дури после десет години тоа  го направи дистриктот Вашингтон.

Потпомогнато самоубиство е легализирано и во Калифорнија, Колорадо, на Хаваи, во Вермонт и Њу Џерси.

Иако контроверзен, законот за потпомогнато самоубиство широко е прифатен во САД и оваа година најмалку 18 држави размислуваат да го усвојат.

Прочитајте и...  Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Прочитај повеќе

Британски научници развиле модел што полесно ќе предвиди земјотреси

Слободен печат

Иран егзекутираше поранешен шпион на ЦИА

Слободен печат

Франција им оддаде почит на сите кои се бореа против коронавирусот

Михаило Донев

Јапонски пратеник призна дека примил мито од кинеска компанија

Слободен печат

Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Над 56.000 случаи на коронавирус во последните 24 часа во САД

Слободен печат

Болсонаро ги хранеше животните на својот имот, па го касна ној (ФОТО)

Слободен печат