Меѓународната организација за миграција бара безбедно сместување за луѓето во Либија

Апелот доаѓа откако околу 200 мигранти беа вратени во Либија во вторникот, само неколку часа по бомбардирањето на главното пристаниште во Триполи.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) ја повика денеска меѓународната заедница итно да најде алтернативен механизам и да се гарантира безбедно сместување на мигрантите кои се спасени во Средоземно Море по бомбардирањето на пристаништните објекти во Триполи.

Апелот доаѓа откако околу 200 мигранти беа вратени во Либија во вторникот, само неколку часа по бомбардирањето на главното пристаниште во Триполи.

Организацијата наведува во своето соопштение дека е крајно време за конкретна акција, со што ќе им се гарантира безбеден престој на луѓето кои се спасени во морето и ќе се прекине системот на „случаен” притвор, истакна шефот на мисијата на ИОМ, Федерико Сода.

Според оваа организација, од страна на крајбрежната стража 1.700 луѓе биле пресретнати или спасени и вратени во Либија од почетокот на годинава, а повеќе од 3.000 пристигнале во Италија и на Малта, повеќето благодарејќи на бродовите на невладини организации.

Прочитајте и...  Песков: Русија ќе испрати авион со медицинска и заштитна опрема во САД

Прочитај повеќе

На сета мака оддекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Слободен печат

Коронавирусот и коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

МИА Агенција

Коронавирусот се шири во словенечките домови за стари лица, свикан кризен состанок

МИА Агенција