4 C
Скопје

Меѓународната агенција за атомска енергија изрази загриженост поради непријавениот нуклеарен материјал во Иран

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска изрази „длабока загриженост” за можното присуство на нуклеарен материјал во непријавено складиште во Техеран.

Извештајот на МААЕ, во кој имале увид некои светски агенции, е составен во затегната ситуација, бидејќи Иран од денеска формално ја ограничи контролата на своите нуклеарни постројки на агенцијата на ОН.

МААЕ веќе го спомна тој магацин во ноемврискиот извештај, додавајќи дека објаснувањата на иранските власти не се веродостојни.

– Присуството на честички од ураниум (кои се резултат на човечки активности), што Иран не ги пријави, јасно укажува на присуство на нуклеарен материјал или опрема во контакт со таков материјал на тоа место, наведува МААЕ.

Агенција на ОН со седиште во Виена додаде дека Иран за тоа сè уште не доставил „потребни, целосни и технички веродостојни објаснувања”.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Поврзани вести

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Слободен печат

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

УНИЦЕФ: За 168 милиони деца ширум светот училиштата се затворени скоро една година

Слободен печат

Захарова за санкциите од САД: Не си играјте со оган

Слободен печат

Остави Коментар