Меѓународна организација на трудот: Пандемијата ги намали приходите за 3.500 милијарди долари

Приходите од труд во време на пандемијата во првите девет месеци од оваа година се намалени за 10,7 проценти на светско ниво или 3.500 милијарди долари, се вели во најновиот извештај на Меѓународната организација на трудот (МОТ).

Износот не вклучува субвенции за плати со кои владите ги компензираат работниците за загубите поради стопирањето на деловните активности за време на пандемијата и одговара на 5,5 проценти од глобалниот бруто домашен производ (БДП) во периодот од јануари до септември 2019 година, соопшти МОТ.

– Затворањето на бизнисите продолжува да ја нарушува состојбата на светските пазари на труд, што резултира со поголема загуба на работното време, отколку што првично се проценуваше”, стои во шестото издание на извештајот на МОТ за ефектите од пандемијата врз трудот.

Прочитајте и...  Филипче: „Полициски час“ нема да донесе ништо, есенскиот пик на вирусот е зад нас

Работниците во економиите во развој, особено оние кои се вработени на црно, се погодени многу потешко отколку во претходните кризи, соопшти агенцијата на ОН. Тие додаваат дека бројот на вработени жени бележи поголем пад одошто кај мажите.

– Мора да ги удвоиме напорите за борба против вирусот, но, исто така, да преземеме итни и одлучни активности за надминување на економските, на социјалните и на последиците од вработувањето што ги предизвика”, рече директорот на МОТ, Гај Рајдер и дополни дека тоа вклучува натамошни грантови за работни места, за бизниси и за приход.

Само во вториот квартал се загубени 17,3 проценти од работните часови, што е еквивалентно на 495 милиони работни места со полно работно време, пресметале во МОТ. Во претходниот извештај, тие проценуваа дека се изгубени 14 проценти од работните часови или 400 милиони работни места.

Прочитајте и...  Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Тие очекуваат 12,1 проценти загубени работни часови во третиот квартал, што е еквивалентно на 345 милиони работни места.

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian