Меѓународна изложба на расни кучиња во Струга

Од утре па во следните 4 дена, од 29 август до 1 септември, во Струга, во кампот АС, ќе се одржи
меѓународна изложба на сите видови на расни кучиња. Изложбата е во организација на
Кинолошкиот сојуз на Македонија.

– Бројот на пријавени кучиња за сите четири дена надминува 1300 пријави. Задоволни сме
од одзивот како кај странските, така и кај домашните излагачи. Изложбите ќе бидат во
вечерните часови бидејќи се грижиме за здравјето и благосостојбата на кучињата
учесници – вели претседателот на КСМ, Јордан Христовски.

Инаку, брегот на Охридското езеро е посакувана дестинација за одржување на вакви изложби
поради атрактивноста на локацијата а и поради одличните услови за одржување на вакви
манифестации.

Прочитајте и...  Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Оценувањето на кучињата ќе го вршат домашни и странски судии со меѓународно искуство меѓу
кои и Viva MARIA Soleckyj Szpunar од Полска, Dragan Stojanovic од Босна и Херцеговина, Shaun
Watson од Кипар и Svitlana Radziuk од Белорусија.

Исто така ќе бидат одржани таканаречени специјалки за групите 3, 5 и 9 а на последниот ден од
овој кинолошки продолжен викенд, ќе се одржи и Supreme Best in Show, што значи дека ќе биде
избрано најубавото куче од сите денови.

– Овие денови се празник за сите кои чуваат кучиња но и за оние кои се нивни љубители.
Влезот за посетителите е бесплатен и ги повикуваме сите кои ќе бидат на охридското
крајбрежје да не посетат и да си поминат пријатни моменти со четвороножните пријатели,
велат од Кинолошки сојуз на Македонија

Прочитајте и...  Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Прочитај повеќе

Бајден обезбеди демократска номинација за борба против Трамп

Слободен печат

Албанија: Политичкиот совет постигна договор за изборната реформа

Слободен печат

Во изминатите 24 часа приведени 155 лица кои не ја почитувале забраната за движење

Слободен печат

Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

Слободен печат

Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Слободен печат

Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Слободен печат