Меѓу македонците најпопуларни социјални мрежи се „Фејсбук“ и „Инстаграм”

На социјалната мрежа „Фејсбук“ во државава има 1,1 милион корисници , за 100.000 повеќе во однос на минатата година, додека повеќе од 500.000 македонци ја користат мрежата „Инстаграм“.

Според податоците на специјализираниот сајт statista.com, од регистрираните 1,58 милиони корисници на интернет во државава, две третини се активни на некоја од социјалните мрежи, најмногу на „Фејсбук“ и на „Инстраграм“.

Во светот има 4,1 милијарда интернет корисници, а 3,2 милијарди од нив користат социјални мрежи.

Предничи „Фејсбук“ со 2,37 милијарди корисници, по што следат „Јутјуб“ со две милијарди, „ФБ Месинџер“ со 1,3 милијарди, „Инстаграм“ со милијарда, „Твитер“ со 330 милиони…

Прочитајте и...  Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Прочитај повеќе

Интервју со петте жени кои придонесоа успешно да се трансплантира првото срце во Македонија

Јасмина Кантарџиева Димков

Пејачката Камила Кабејо проговори за болеста: Ми го одзема животот и ме направи да бидам нешто што не сум!

Слободен Печат

Меган Маркл прозборе за бруталното убиство на Џорџ Флојд: Сфатив дека единствено погрешно е ако не кажам ништо (ВИДЕО)

Слободен печат

Научниците открија каде се наоѓа најчистиот воздух во светот: Патот до него не е воопшто лесен!

Слободен Печат

Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Слободен Печат

Поранешната мис бара развод од полицаецот што го уби Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интервју со д-р Елена Арсова: Долготрајниот стрес од пандемијата доведува до опаѓање на косата

Кристина Апостолова

Дневен хороскоп за 4 јуни: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба, без разлика колку и да се трудите

Слободен печат

Виц на денот – Пари

Слободен печат

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски