Меѓу 40-те новозаразени со Ковид-19 има луѓе од исто семејство, но има и такви што не контактирале со заразен

Станува збор за лица кои имале контакт со претходно заболен во истото семејство, значи за потврден кластер, велат од Министерството за здравство за ,,Слободен печат”.

Институтот за јавно здравје вчера евидентираше 40 нови случаи на коронавирус во земјава. Деталните податоци укажуваат на тоа дека од вкупно 26 те нови пациенти вчера во Скопје од општината Аеродром се 9 лица, од кои дури 7 се од исто семејство. Станува збор за лица кои имале контакт со претходно заболен во истото семејство, значи за потврден кластер, велат од Министерството за здравство за ,,Слободен печат”.

Од скопјаните што се заразиле со коронавирус а кои беа евидентирани вчера, десетмина се нови, без податок за контакт со инфицирано лице. Во Тетово пак од 10 случаи седум се нови, кои не дале податок за контакт со заболен, а останатите тројца имале контакт со потврден случај. Двајца од тетовчаните биле од изолација.

Прочитајте и...  Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Во вчерашната статистика на ИЈЗ беше регистриран рекорден број од дури 40 новоевидентирани лица со Ковид 19. Откако беше најавено дека на неколку поголеми јавноздравствени установи, коронавирусот ќе се детектира со брз PCR тест чии резултати ќе бидат готови за само еден час, од Инфективната клиника за ,,Слободен печат” велат дека во моментот апаратурата за нивно користење клиниката ја поседува, а дека се во фаза на набавка на самите тестови.

Во меѓувреме, Институтот за јавно здравје ги купува тестовите со кои се испитува присуството на коронавирусот во организмот од холандскиот производител Киаген, американскиот фармацевтски гигант Термо Фишер Сајентифик и холандската Биологио.

Прајмерите и пробите што завршуваат во вирусолошките лаборатрии како дел од PCR тестот за Ковид 19 се од производителот Биолегио од Холандија, додека пак донациите што стигнале во лабораторијата на ИЈЗ од Светската здравствена организација ги произвела Тип МолБиол од Берлин Германија.

Прочитајте и...  Кина со нов потполно неочекуван развоен план

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат