Меџити му дише во врат на Ахмети, Груби и Тачи најнепопуларни

Фото Слободен печат

Предводникот на „огнените“ Изет Меџити им дише во врат на лидерите на ДУИ и на Алијанса за Албанците Али Ахмети и Арбен Таравари иако не е лидер на партија. Ова го покажува истражувањето спроведено во втората половина на февруари, објавено од телевизијата Алсат.

Според истражувањето, граѓаните Албанци за Меџити имаат најпозитивно мислење по Ахмети и Таравари, додека интересно е дека најнегативно мислат за првиот вицепремиер Артан Груби 58, 3 и лидерот на ДПА Мендух Тачи 58,6 отсто од испитаниците.

Меџити има поддршка од 43,5 отсто, Ахмети е прв со 48,9 отсто, додека за Таравари позитивно мислат 46 отсто од испитаниците. Помала поддршка од Меџити имаат претседателите на Беса и на Алтернатива Билал Касами и Африм Гаши.

За превирањата во ДУИ и за дејствувањето на „огнените“ анкетираните го издвојуваат Меџити како најповолен за иден политички лидер. 21,4 отсто од испитаниците сметаат дека Меџити може да биде лидер на политичка партија, а Муса Џафери, Невзат Бејта и Висар Ганиу имаат мала поддршка, односно под 10 отсто.

За недоразборањата во ДУИ, 30,5 отсто од испитаниците сметаат дека војната на огнената група е фер, додека околу 14 отсто оценуваат дека тоа е лична битка против претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот