Медведев: Укинување на пристапот на Русија кон СВИФТ би значело објавување војна

Укинувањето на пристапот на Русија кон меѓународната банкарска мрежа за платни трансакции СВИФТ, практично би значело објавување војна, предупреди рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Медведев потсети дека Западот сериозно ја разгледувал опцијата во еден момент и напомена дека Москва тоа го знаела.

– Всушност, тоа би било објавување војна, но се дискутираше понатаму, рече рускиот премиер, додавајќи дека тоа е една од причините поради кои Владата размислува за начини за заштита на рускиот дел од Интернетот.

Глобалниот меѓубанкарски систем СВИФТ овозможува прекугранични плаќања помеѓу 11.000 финансиски институции во повеќе од 200 земји во светот. Првите иницијативи за исклучување на руските банки од мрежата за трансфер на пари беа лансирани во 2014 година како одговор на улогата на Москва во конфликтот во Украина.

Прочитајте и...  МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Идејата беше оживеана минатата година од специјалниот претставник на Вашингтон во Украина, Курт Волкер, кој во интервју за „Гласот на Америка” рече дека таквата „нуклеарна опција” се уште е на маса, но „ќе ги чини сите вклучени”.

Поради потенцијалната закана да бидат исклучени од СВИФТ, Русија започна да работи на алтернативно решение – развој на домашна мрежа за финансиски пораки наречена СПФС. Системот работи според истите стандарди како СВИФТ и веќе се користи во земјата.

Планот е да се поврзе СПФС со прекуграничниот меѓубанкарски платен систем на ЦИПС во идниот индиски механизам за плаќање. Платниот систем на Русија, исто така, ќе се поврзе со иранската СЕПАМ бидејќи иранските банки немаат пристап до СВИФТ од минатата година поради американски санкции.

Прочитајте и...  Владата на денешната седница донесе одлука за кризна состојба на јужната и северната граница

Прочитај повеќе

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен печат

Фејсбук му блокираше порака на Трамп, Твитер му го блокираше штабот

Слободен печат

Во Либан пристигнува меѓународна помош, гувернерот ја нарече ситуацијата „апокалиптична”

Слободен печат

Германија ја вклучи белгиската провинција Антверпен на листата на опасни зони

Слободен печат

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради брегзит

Слободен печат

Две големи санти мраз исчезнаа на Арктикот

Слободен печат