9.2 C
Скопје

Медведев со пресврт до титулата на Мастерсот во Париз

Данил Медведев во големото финале го победи Александер Зверев со 5:7,6:4,6:1 во финалето на турнирот во Париз.

Рускиот тенисер кој цела недела играше одлично на Мастерсот во Париз, до првиот трофеј сезонава, а вкупно осми во кариерата, дојде со пресврт, односно со серија од освоени седум гемови во низа во завршницата од вториот и почетокот на третиот сет.


Во првиот сет и двајцата тенисери беа сигурни на свој сервис се до 11. гем и до водството на Зверев од 6:5. Тогаш на Медведев му падна концентрацијата на свој сервис и Зверев дојде до 0:40 и три сет топки. Русинот спаси две брејки топки, но не успеа и третата и на крајот Зверев поведе со 1:0 во сетови.

Прочитајте и...  СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Во вториот сет, Медведев беше далеку подобар и поагресивен тенисер, а таквата игра вроди со плод во завршницата, односно направи брејк за 4:5 и потоа со сигурен сервис успеа да дојде до израмнување во сетови.
Но, тука не заврши серијата на Русинот, тој ги освои наредните четири гемови во одлучувачкиот сет и ги реши дилемите околу победникот.

Поврзани вести

РК Металург: Треба сите клубови да ѝ помогнат на македонската репрезентација

Слободен печат

Работнички со прва победа во зимскиот подготвителен период

Слободен печат

Гечевски: Не се откажуваме од Јакимовски и од Вајли

Благоја Георгиевски

ВИДЕО: Арсенал елиминиран, ФА купот ќе има нов шампион!

Слободен печат

Ристовска: Лазаров уште утре би можел да биде селектор на Македонија!

Слободен печат

Георгиевски: Мора да бидеме подобри на дуелот против Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар