Медведев: Што ќе им се на Украинците подморници? Уште малку и ќе немаат море

Дмитриј Медведев/ Фото EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY /

Поранешниот руски премиер и претседател, Дмитри Медведев, кој сега извршува функција во Советот за безбедност на Руската Федерација, упати уште еден потценувачки коментар кон Украина. Тој се осврна на веста дека владата во Киев побарала подморници од Германија за одбраната на земјата, велејќи дека подморниците се бескорисни за Украина, која „наскоро ќе остане без пристап до море“.

„Сега некој идиот изјави дека им требаат авиони и… подморници. Добро, авионите се некако разбирливи. Навистина, нормални писти практично нема, а украинското небо го затворивме. А подморниците се веќе сериозна работа. Особено имајќи предвид дека киевскиот режим наскоро воопшто нема да има море. Тогаш ќе мора да седат во чамец среде Дњепар, учејќи да ја свират со музикалните старатели бесмртната (песна на Битлс) „Жолта подморница“. Иако подморницата очигледно ќе биде жолто-сина“, напиша Медведев на Телеграм.

Претходно, германски „Шпигл“ објави дека заменик-министерот за надворешни работи на Украина, „Андреј Мељник“, барал од Германија да им испорача ловци, борбени бродови и подморници на украинските власти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот