Медведев: Русија нема да дозволи почеток на Трета светска војна

Дмитриј Медведев / Фото EPA-EFE/YULIA ZYRYANOVA

Русија нема да дозволи избувнување на Трета светска војна, но во случај на напад земјата е во состојба веднаш да одговори исклучително силно, изјави на Телеграм заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, по посетата на нуклеарниот центар Саров.

Тој рускиот нуклеарен штит го нарече „арсенал на модерно, доверливо и ефикасно оружје, што сè уште ги лади амбициите на оние кои се подготвени да ја започнат Третата светска војна со свои и туѓи раце”.

„Нема да дозволиме таква ситуација. Но, принудени сме постојано да потсетуваме дека во случај на напад врз нашата земја, можеме веднаш да испратиме исклучително силен одговор. Отфрлете секаква агресија што ја загрозува нашата држава”, напиша Медведев.

Видео на денот