Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот предлог или ќе се соочи со полоши резултати

Дмитриј Медведев / Фото EPA-EFE/YULIA ZYRYANOVA

Украина би било мудро да го прифати мировниот предлог на рускиот претседател Владимир Путин, инаку руските трупи ќе притискаат и ќе го отежнат животот на Киев, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Искрено кажано, мислам дека претседателот кажа сè, мислам дека следниот мировен предлог што го дава Русија ќе биде полош за украинските власти, без разлика како се однесуваме кон нив. Сега тие имаат можност да го разгледаат мировниот предлог на Владимир Владимирович Путин и барем обидете се да постигнете мир и да ставите крај на овој дел од конфликтот“, им рече тој на новинарите.

Во спротивно, според Медведев, руската офанзива ќе продолжи.

„И ќе биде тешко да се каже каде ќе бидат линиите на тампон зоната што ја спомна рускиот претседател Владимир Путин. Многу е веројатно дека сето тоа нема да функционира во корист на сегашните украински власти. Затоа тие мора да брзаат додека сè уште може“, додаде тој.

Сепак, според официјалниот претставник, Киев веќе одговорил со одбивање, на конференцијата во Швајцарија, „отфрлајќи ги сите предлози од самиот почеток, враќајќи ја дискусијата на самиот почеток“. „Залудно. Така од сега ќе биде полошо“, заклучи тој.

Рускиот претседател Владимир Путин на 14 јуни на средба со руски дипломати даде нови мировни предлози за решавање на конфликтот во Украина. Тие вклучуваат признавање на статусот на Крим, Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Керсон како дел од Русија, консолидација на неврзаниот и нуклеарен статус на Украина, нејзината демилитаризација и денацификација и укинување на антируски санкции. Украинската страна ја отфрли иницијативата. Украинскиот претседател Владимир Зеленски го нарече предлогот на Москва ултиматум, додека неговиот советник Михаил Подољак рече дека новата руска иницијатива наводно не содржи „вистински мировен предлог“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот