Медведев има неверојатна година, го освои и Шангај! (ФОТО)

Данил Медведев е шампион на Мастерс турнирот во Шангај (Кина), денеска рускиот тенисер во големото финале го совлада Германецот Александер Зверев со 6:4 и 6:1.

Медведев го играше шестото финале по ред, деветто во 2019 година, а ја освои четвртата титула оваа сезона. Русинот по вторпат во кариерата триумфираше на турнирот од серијата 1000, неодамна беше најдобар и во Синсинати (САД).

Исто така е во серија од девет последователни победи без загубен сет, славеше на 29 од неговите 32 последни натпревари. Тој е и лидер во сезоната со 59 победи.

Ова беше прва победа во меѓусебните дуели со Зверев, на денешниот меч покажа уште позрела игра од ривалот, посигурно и делуваше многу подобро подготвен.

Прочитајте и...  Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Германецот само на моменти покажуваше игра каква што се очекуваше од него, во клучните моменти правеше грешки, па не можеше да му парира на противникот кој е во налет.

Медведев го очекува нов настап, се пријави и за домашниот турнир во Москва кој ќе стартува в понеделник.

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат