Медиумите во Иран го поздравија нападот на писателот Ружди

Салман Ружди/Фото EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Неколку тврдокорни ирански весници деновиве насобраа пофалби за човекот кој го нападна и сериозно го рани британскиот автор Салман Ружди, чиј роман „Сатански стихови“ повикуваше на смртни закани од Иран од 1989 година, пишува „Ројтерс“.

Сè уште нема официјална реакција од Иран за нападот врз Ружди, кој беше избоден со нож во вратот и торзото во петокот додека држел говор на настан во Њујорк.

Сепак, весникот „Кајхан“, чиј главен уредник е назначен од иранскиот врховен водач Али Хамнеи, напиша:

„Илјадници браво за храбрата и послушна личност која го нападна отпадникот и злобниот Салман Ружди во Њујорк“, додавајќи: „Мора да се бакне раката на човекот што му го скина вратот на Божјиот непријател“.

Водачот на иранската исламска револуција од 1979 година, покојниот ајатолах Рухолах Хомеини, издаде фатва, или религиозен указ, во 1989 година со кој ги повика муслиманите ширум светот да го убијат авторот роден во Индија, откако неговата книга беше осудена како богохулна, принудувајќи го на години. на криење.

Кој е Салман Ружди, британскиот писател нападнат среде Њујорк?

Веб-страницата Аср Иран во саботата објави често цитиран цитат на Хомеини во кој се вели дека „стрелата“ истрелана од Хомеини „еден ден ќе ја погоди целта“.

На насловната страна на вчерашното издание на иранскиот весник Ватан Емроз стоеше: „Нож во вратот на Салман Ружди“.

Дневниот весник „Хорасан“ објави наслов: „Сатаната на пат кон пеколот“.

Видео на денот