Медицинските сестри во Вухан ги стрижат своите глави за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Како што велат, косата им пречи додека ја вршат својата работа, а стравуваат и евентуално да не се заразат преку косата.

Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми. Смртоносниот вирус однесе најмалку 1.369 животи, а преку 60.000 луѓе се заразени.

Како што се претпоставува, ширењето на вирусот започна од кинескиот град Вухан, а властите во ваат земја на сите начин се обидуваат да го спречат ширењето на заразата, како и да им помогнат на инфицираните луѓе. Во рамки на тие мерки, Вухан, кој брои 11 милиони жители, ставен е под карантин. Дури и експресно беа изградени две болници чија намена е ислучиво згрижување на пациенти кои се заболени од вирусот.

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против оваа зараза, а на социјалните мрежи се рашири снимка како се шишаат поради коронавирусот. Како што велат, косата им пречи додека ја вршат својата работа, а стравуваат и евентуално да не се заразат преку косата.

Wuhan nurses cut hair to fight coronavirus

These Wuhan medical workers cut their hair short to fight the coronavirus. Many said their long hair hindered work and raised the risk of cross-contamination.

Publiée par South China Morning Post sur Mercredi 12 février 2020

Кинеските градови започнаа да се борат против ширењето на коронавирусот на нови начини, а меѓу нив е и дезинфекцијата на градовите. Новинската агенција „Синхуа“ објави видео-снимка на својот Твитер профил кадешто може да се забележат десетина камиони кои во градот Лоујанг распрскуваат спреј за дезинфекција и на тој начин помагаат да се спречи ширењето на вирусот.

Прочитајте и...  Над 18,5 милиони заразени во светот, починати близу 700 илјади

Се појавија и информации дека некои фирми ги дезинфицираат и самите вработени при влезот на работа.

 

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат