Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Иако се најизложени на вирусот во овие тешки времиња, на медицинските работници сигурно им е потребен одреден издувен вентил за да се ослободат од стресот додека трае пандемијата,

Свој начин како да се опушти пронајде и 26-годишната медицинска сестра од Чиле, Дамарис Силва која после работата на своите колеги и на пациентите им свири виолина.

Таа на овој гудачки инструмент му свири некои од најубавите латиноамерикански песни со што барем на момент им внесува мир и спокој во ковид амбулантата во Сантијаго.

Силва со својата виолина шета низ ходниците и на тој начин ги поздравува болните кои и возвраќаат со аплаузи и насмевка на лицето.

 

Прочитајте и...  Трамп или Бајден, кој ќе биде следниот претседател на САД?

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат