Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

Медицинската сестра Дамарис Силва (26) од Сантијаго, Чиле, по тешката смена, шета по ходниците со својата виолина и им свири познати латиноамерикански песни на пациентите во ковид-болницата.

Со својата виолина, оваа млада медицинска сестра шета низ ходникот и така ги поздравува пациентите, a оние што можат, ѝ возвраќаат со аплауз и со насмевки.

Болницата каде што работи се наоѓа во сиромашниот дел на Сантијаго, во населбата Ла Пинтана.

– Мојата цел е да им дадам на овие луѓе малку љубов и надеж, со звуците на мојата виолина. Тоа го правам од срце – изјави Силва за „Ројтерс“.

Прочитајте и...  Хороскоп за 5 август: Стрелците се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Прочитај повеќе

Слободанка Јакимовска Јосифовиќ, професионален нуркач: Под вода сум како во вселената, како да лебдам

Јасмина Кантарџиева Димков

Семејството на Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ одлучи да ги донира неговите органи: Така и понатаму ќе живее

Слободен печат

Бизарни коинциденции: Дали Симпсонови уште еднаш ја предвидоа иднината, овојпат катастрофалната експлозија во Бејрут? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.

Радоста на младата невеста ја прекина ужасната експлозија во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

Слободен печат

Пред 58 години Мерилин Монро беше пронајдена мртва: Живот и смрт покриени со велот на мистеријата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каролина Гочева ужива на Пелистер: Ден исполнет со убавина

Слободен печат

Хороскоп за 5 август: Стрелците се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат