МЕДИЦИНАТА СЕ МЕНУВА ОД КОРЕН: За три години срцето на свињата ќе го замени човековото! (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

МЕДИЦИНАТА СЕ МЕНУВА ОД КОРЕН: За три години срцето на свињата ќе го замени човековото! (ВИДЕО)

Срцето создадено со генетски инжењеринг при таканаречената ксенотрансплантација можно е, се надева научникот Инглиш, во иднина листите за чекање на донатори да ги прати во минатото.

Теренс Инглиш кој ја извршил првата трансплантација на срце во Велика Британија пред 40 години тврди дека најкасно за три години срцето на свињата во целост може да го замени човековото.

Срцето создадено со генетски инжењеринг при таканаречената ксенотрансплантација можно е, се надева научникот Инглиш, во иднина листите за чекање на донатори да ги прати во минатото.

Научникот тврди дека во тек се подготовки за првата трансплантација на бубрег од свиња на човек и доколку се покаже успешна, би ја отворило вратата на сложените трансплантации.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close