МЕДИЦИНАТА СЕ МЕНУВА ОД КОРЕН: За три години срцето на свињата ќе го замени човековото! (ВИДЕО)

Теренс Инглиш кој ја извршил првата трансплантација на срце во Велика Британија пред 40 години тврди дека најкасно за три години срцето на свињата во целост може да го замени човековото.

Срцето создадено со генетски инжењеринг при таканаречената ксенотрансплантација можно е, се надева научникот Инглиш, во иднина листите за чекање на донатори да ги прати во минатото.

Научникот тврди дека во тек се подготовки за првата трансплантација на бубрег од свиња на човек и доколку се покаже успешна, би ја отворило вратата на сложените трансплантации.

Прочитајте и...  Шарец: Се прави обид за дефокусирање од истрагата за унгарските пари

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

18 + 18 =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат