„Медена земја“ вечерва не доби Оскар, но Македонија е повеќе од горда на силната порака која медената екипа ја испрати!

Во тек е 92. издание на доделувањето на оскарите, а нашата медена екипа досега беше во трка за два оскари – за Најдобар документарен филм и Најдобар интернационален филм.

Во категоријата Најдобар документарен филм оскарот падна кај американскиот документарец „American Factory“ (Американска фабрика).

Во категоријата Најдобар интернационален филм оскарот го доби корејскиот филм „Parasite“ (Паразит).

Со самите две номинации за Оскар, нашата „Медена земја“ испиша нова историја во македонската кинематографија, а и во оскаровската, бидејќи никогаш досега документарен филм не бил номиниран и во категоријата Најдобар интернационален филм. Најважно од се, е фактот што „Медена земја“ испрати многу силна порака во светот, како и тоа што собра еден тон престижни награди и критики од многу релевантни личности во светската кинематографија, а сето ова нè направи толку многу горди и среќни што во нашите очи тие веќе се победници, со Оскар или без. 

Прочитајте и...  Пожар над тетовски Лешок
Екипата на Медена земја на подготвена за Оскарите / Фото: Фејсбук

Честитки медена екипо и Ви благодариме што нè направивте толку горди! 

Екипата на „Медена земја“ на црвениот  килим / Фото: Инстаграм

 

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Каде треба да гласате- Проверете дали е променето избирачкото место

Слободен печат

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат