Мец ги намачи „светците“, ПСЖ во судиското продолжение дојде до победата

ПСЖ во четвртата минута од судиското продолжение го постигна голот за победа/ фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Екипата на ПСЖ славеше со 1:2 на гостувањето кај Мец во рамки на седмото коло во Лига 1 и го задржа максималниот учинок. Но, „светците“ добро се намачија за да ги освојат трите бода бидејќи голот за победа го постигнаа во судиското продолжение.

Ашраф Хакими уште во петтата минута го отвори резултатот и тоа навестуваше катастрофа за домаќинот, но така не мислеа фудбалерите на Мец. Корнерот на Геје во 37 минута и правовремениот скок на Чичи Кујате помеѓу Маркињос и Данило донесе израмнување на резултатот.

До крајот на првиот тим, Мец можеше да и да поведе доколку Кејлор навас не интервенираше по шутот на Сар. ПСЖ сепак на крајот ги освои трите бода благодарение на вториот гол на Ашраф Хакими во 94 минута.

Олимпик Лион иако по првото полувреме губеше со 0:1, на крајот славеше со 3:1 во натпреварот против Троа. Гостите поведоа со голот на Шавалерин во 45 минута, но Лион со головите на Шаќири, Емерсон и Пакета дојде до победата.

Резултати:
Лил – Рем 2:1
Монако – Сент Етјен 3:1
Монтелје – Бордо 3:3
Нант – Брест 3:1
Рен – Клермон 6:0
Анжер – Марсеј 0:0
Ленс – Стразбур 0:1
Лориен – Ница 1:0
Лион – Троа 3:1
Мец – ПСЖ 1:2

Видео на денот