„Ме силуваше другар, молчев поради ова“: Српската модна креаторка проговори за траумата

Верица Ракочевиќ/Фото: Инстаграм

Познатата српска модна дизајнерка Верица Ракочевиќ доживаела травматично искуство на 18 години кога била силувана од познаник, а на тоа се сеќава и денес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic)

Со кревањето на гласот, таа сака да им помогне на жените кои поминале низ истата ситуација. Во последно време, многу дами го кренаа својот глас преку движењето #nisamprijavila и отворено зборуваа за раните од минатото, за насилниците и насилството што го доживеале, а Верица Ракочевиќ за тоа за „Магазинина“ вели:

– Тоа е многу незгодна тема. Приватно, имам свој став за ова и не би го изнесувала јавно. Моето травматично искуство ѝ го раскажав на Наташа Миљковиќ на РТС за да помогнам со совети и со личната животна приказна на едно 16-годишно девојче кое беше силувано од нејзин другар. Бев многу млада (18 години), имав строги родители, а сторителот на тоа дело не го пријавив. Подоцна мислев дека е бесмислено по десет години да започнам приказна која ништо добро нема да промени во мојот живот. Она што сега можам да го кажам е, пријавете веднаш, истиот момент и без разлика на тоа каков однос имате со вашите родители, тие се оние кои секогаш ќе ви бидат ваш ѕид на одбрана – рекла Ракочевиќ.

На прашањето која е нејзината порака до жените кои пријавиле насилство, а која до оние кои сè уште не го сториле тоа, Верица рекла:

„На оние кои пријавиле, немам што да им порачам, на оние кои не го направиле тоа, нека го направат веднаш без ден чекање.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic)

Верица отсекогаш му пркосела на времето и живеела надвор од неговите рамки, како во професијата, така и во љубовта. Затоа ја открила тајната за тоа колку добро се снаоѓа на непознат терен.

– Се раѓате со сила и предодреденост да бидете различни. Кога сѐ уште со сите сили ја негувате таа предодреденост, тогаш тука нема големи тајни. Силата на умот, доследноста и истрајноста да бидите тоа што сте, без разлика што не се вклопувате во клишето – рекла дизајнерката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic)

Инаку, Верица Ракочевиќ има 74 години, изгледа помладо и посвежо дури и од двојно помладите жени.

Младоликата Верица веќе осум години е во брак со музичарот Вељко Кузманчевиќ, кој е 35 години помлад од неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic)

Видео на денот