Мбапе се изедначи со Пеле

epa10330661 Kylian Mbappe of France reacts after scoring the 1-0 lead during the FIFA World Cup 2022 group D soccer match between France and Denmark at Stadium 947 in Doha, Qatar, 26 November 2022. EPA-EFE/Noushad Thekkayil

Репрезентацијата на Франција со максимални две победи после првите две кола обезбеди пласман во осминафиналето на Мундијалот.

Денес Франција беше подобра од Данска со 2:1 и така ја прекинаа мини-серијата од две победи на Данска во меѓусебните натпревари. Килијан Мбапе беше предводник на својот тим. Фудбалерот на ПСЖ постигна два гола со што стигна до својот седми гол на Светските првенства.

Не треба да заборавиме дека Мбапе има само 23 години и натпреварот против Данска беше само негов деветти Мундијалите. Последниот играч кој имаше вакви бројки пред да наполни 24 години е легендарниот Пеле.

Најдобриот стрелец на Светските првенства, Мирослав Клосе постигна 16 голови на 24 натпревари, а Мбапе сериозно се заканува на овој рекорд.

Видео на денот