Мажот кој пребегна од Јужна во Северна Кореја живеел мизерно и затоа се вратил дома

Северна и јужна кореја граница EPA-EFE

Поранешниот севернокорејски дезертер, кој ризикуваше да ја премине опасната демилитаризирана зона минатата недела, едвај преживувал во Јужна Кореја, што предизвика дебата за помошта и заштитата што ја добиваат бегалците во нивната нова средина во обид да започнат нов живот.

Јужнокорејската армија идентификуваше маж кој пред една година на сличен начин ја преминал тешко вооружената демилитаризирана зона во потрага по подобар живот во Јужна Кореја, за на крајот да се врати во Северна Кореја, бегајќи од мизеријата и сиромаштијата .

северна и јужна кореа граница EPA-EFE/

Неговиот обид да воспостави нов живот во Јужна Кореја покрена прашања за тоа дали бегалците бегаат од соодветната помош по опасното патување опасно по живот за да ја заменат сиромашната и строго контролирана Северна Кореја со демократски и богатиот јужен сосед.

Повратникот бегалец е маж на 30-годишна возраст и живеел мизерно работејќи како чувар, изјави јужнокорејски воен претставник, додавајќи дека мажот и припаѓал на сиромашната класа одвај преживувајќи

Официјалните лица не веруваат дека тој бил шпион од Северна Кореја. Тој беше испрашуван за тоа како им побегнал на чуварите и покрај тоа што го снимиле надзорните камери додека ја минувал границата.

Севернокорејските власти не го коментираа инцидентот, а државните медиуми не објавија за него.

северна и јужна кореа граница EPA-EFE/

Лоша интеракција

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап објави дека полицијата во северната општина Новон, која му пружила заштита и друга грижа, предупредила дека може да се врати во татковината, но не било преземено ништо бидејќи немале конкретни докази.

Полицијата одби да го коментира пребегнувањето а . официјален претставник на Министерството за обединување во Сеул задолжен за прекугранични прашања информираше дека повратникот бегалец добил владина помош за лично обезбедување, добил сместување и медицинска нега и работа.

северна и јужна кореа граница EPA-EFE/

Мажот не комуницирал со соседите и бил виден како ги фрла своите работи ден пред да ја премине границата, изјави Јонхап.

„Тоа утро ги фрли душекот и постелнината во ѓубре, што беше чудно бидејќи беше сосема ново“, изјавил сосед за Јонхап. Сакав да го замолам да ни го даде, но не го направив бидејќи не се поздравивме“.

Во септември, околу 33.800 Севернокорејци започнаа нов живот во Јужна Кореја, пристигнувајќи по долго, опасно патување, обично преку Кина, во потрага по нов живот бегајќи од сиромаштијата и задушената слобода во својата татковина.
Според Обединетите нации досега само 30 дезертери се вратиле во Северна Кореја од 2012 година,.

северна и јужна кореа граница EPA-EFE/

Нов живот

Сепак, и бегалците и активистите сметаат дека може да има многу повеќе случаи бидејќи многу од нив се борат да се прилагодат на новиот живот во јужната соседна земја.

Според Министерството, околу 56 отсто од пребегнатите се со ниски примања.

Речиси 25 отсто од нив се во најниската категорија и добиваат национална субвенција за основни потреби, а тој број е шест пати поголем отколку кај општата популација.

северна и јужна кореа граница EPA-EFE/

Според анкетата објавена минатиот месец за Истражувачкиот центар во Сеул, околу 18 отсто од 407-те дезертери изразиле желба да се вратат, најмногу поради носталгија.

„Причините се сложени и вклучуваат копнеж по членовите на семејството кои останале во Северна Кореја, до емоционалните и економските тешкотии што се појавуваат кога започнува нов живот“, објасни официјален претставник од Министерството за обединување.

Тој вети дека Министерството ќе го преиспита третманот на бегалците и ќе го подобри нивното ниво на помош за започнување нов живот.

Видео на денот