Мажи облечени како гладијатори се сликале со туристи пред Колосеумот во Рим и присилно барале пари од нив

Италија, Рим/ Фото EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Полицијата во Рим уапси тројца мажи во саботата под сомнение дека изнудувале пари од туристите, откако се фотографирале со нив во областа околу античкиот Колосеум.

Облечени како гладијатори и римски војници, осомничените им понудиле на туристите можност да се фотографираат со нив на позната туристичка дестинација во Рим. Потоа побарале и до 500 евра, соопшти во саботата полицијата.

Тројката, наводно, понекогаш им се заканувала на луѓето со цел да изнуди пари.

Јавното обвинителство на двајца од нив им одреди куќен притвор, а еден од нив се уште е во полициски притвор.

Неколку странски туристи поднеле жалби во периодот од август до септември оваа година, соопшти полицијата.

Еден Ирец им рекол на тројцата осомничени дека нема пари откако се фотографирал со нив. Потоа наводно го принудиле да подигне пари од банкоматот. Кога се вратил со 200 евра, наводно го испратиле да се врати за дополнителни 50.

Од италијански турист побарале да им предаде 40 евра, што тој го одбил. Осомничените потоа го опколиле и му се заканиле дека ќе го повредат, со што на крајот му изнудиле 150 евра.

Видео на денот