Маж во Тајланд осуден на смртна казна: Силувал и убил туристка, па дошол дома и гледал телевизија

Тајландскиот суд го осудил на смрт Ронакорн Ромруен (24) поради силување и убиство на млада германска туристка на популарно одмаралиште, пренесува Вашингтон Тајмс.

Полицијата го уапсила во април годинава, откако на остров било пронајдено телото на жртвата, скриено под камења и лисја.

Ромруен признал дека ја силувал 26-годишната Германка Миријам Белте и потоа ја убил, така што ја удрил со камен во глава.

Оваа среда, тој е осуден на смртна казна поради силување, убиство, прикритие на убиство и возење под дејство на метамфетамин.

Прочитајте и...  Депонијата во населба 11 Октомври стана парк, наесен акција за засадување дрва (ВИДЕО)
Фото: Фејсбук

Турист во Тајланд пријавил во локалната полиција дека го видел Рормуен со облека полна со крв. По дојавата, полицијата го пребарала локалното подрчје на островот Кох Си Чанг и го нашле телото на мртвата туристка.

Потоа тие го уапсиле Ронакорн, кој по четири часа испитување го признал убиството. Тој и раскажал на полицијата дека по силувањето и убиството, се вратил дома, гледал телевизија, односно дека ладнокрвно пушел цигари и си пиел пиво, пренесува Мирор.

Кох Си Чанг е популарно туристичко одмаралиште, во кое живеат околу 5.000 жители. Островот се наоѓа на околу 65 километри јужно од Бангкок.

Прочитај повеќе

Полициска интервенција во домот на Амди Бајрам, се слушала гласна музика и огномети

Слободен печат

Сирија, Либија и коронавирусот во фокусот на разговорите на Лавров и Гутереш

Слободен печат

Се зголемува бројот на изолирани и на заразени функционери

Слободен печат

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Клуге: Наесен можен втор и посмртоносен бран на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

МИА Агенција

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат

Таравари смета дека членовите на Комисијата за заразни болести потпаднале под влијание на политиката

Слободен печат

Путин го одложи референдумот за промена на Уставот

Слободен печат

Пет штипски конфекции се затвораат, се врши масовно тестирање на работниците

Слободен печат