МАЖ МИ МЕ ПЛАЌА ЗА ДА БИДАМ ДОМАЌИНКА: Еве зошто после една година му побарав покачување - Слободен печат

МАЖ МИ МЕ ПЛАЌА ЗА ДА БИДАМ ДОМАЌИНКА: Еве зошто после една година му побарав покачување

Мелиса Перто и нејзиниот маж биле рамноправни во домашните обврски. И двајцата придонесувале еднакво за буџетот, тој работејќи како консултант, а таа како фриленсер.

Но, потоа се родил нивниот син и нештата се смениле.

„Бев психички и физички исцрпена од доењето и куќните обврски. Немав енергија. Иако бев успешна, парите веќе не ми стигнуваа“, рекла Мелиса.

Затоа му предложила на сопругот наместо да вработат дадилка, таа да остане дома, а тој да и плаќа 15 долари на час. Мелиса ја презела целата домаќинска грижа на себе.

Заедно пресметале дека за една домаќинка само за да ги покрие трошоците за градинка, треба да заработува околу 162.000 долари годишно.

Во слободното време пишувала хонорарно, а во остатокот се грижела за домаќинството. Кога синот почнал да оди, таа морала целосно да се откаже од пишувањето, бидејќи домашните обврски веќе ѝ го одземале целото време.

Била исцрпена и огорчена. По година-дена домаќинство, таа решила да вработи помошничка која ѝ помага три часа дневно, а сопругот го покривал и тој трошок.

„На некој начин, му побарав покачување и го добив“, заклучува Мелиса на крајот на својата приказна.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 18 јануари – Прочитајте што ве очекува оваа сабота!

Слободен печат

Виц на денот: Прошетка

Слободен печат

Идеи за прослава на детски роденден: Нека биде настан за паметење!

Слободен печат

Знаете ли да преговарате со вашиот тинејџер?

Слободен печат

Како да си играте со вашето бебе од 0 до 6 месеци?

Слободен печат

Модни трикчиња за да го скриете стомакот

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 1 =

Прочитај повеќе

НАШИ МИЛЕНИЦИ: Цезар, толку голем, а толку питом

Слободен печат

Модни лекции што ни ги дава Кејт Мидлтон

Слободен печат

Мезе кое го носи духот на Мексико, пробајте го префинетото гвакамоле (рецепт)

Слободен печат

10 важни совети за користење на маскара

Слободен печат

Природни лекови против затнат нос, пробајте – делуваат

Слободен печат

ПОНИЖУВАЧКИ: Откриен прекарот кој кралската фамилија го користела за Меган

Слободен печат