14 C
Скопје

Матурантите повторно без групна фотографија и без забава: Разочарани сме, заслуживме да прославиме

Ниту оваа година матурантите нема да можат со прослава да стават крај на своето средношколско образование, а дел од нив велат дека тоа е ново разочарување за нив. 

– Сите верувавме дека до оваа година пандемијата ќе биде заборавена, но за жал не можевме да направиме ниту групна фотографија со учениците од класот, а за забава, пак, не можеме ниту да помислиме – вели Сандра Велковска, матурантка од средно училиште во Скопје.

Минатата година сосема неочекувано пандемијата со ковид-19 им ги промени плановите на матурантите, а и оваа година за спомен ќе им останат само алманасите и поединечните фотографии. 

-Ова е прослава која ја паметите цел живот, зборувате со години за неа, а ние нема да ја имаме и тоа е навистина лошо, заслуживме да прославиме – вели друг матурант за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Д-р Станков: Ковид-19 кај заразени мажи знае да ги нападне тестисите и да доведе до стерилитет

Дел од учениците жалат и што ќе ја пропуштат екскурзијата која се организира во трета година, а која опфаќа посета на повеќе европски земји.

-Мене лично не ми менува многу прославата на матурата, иако ќе беше добро сите да се собереме, сепак не ми прави поголема разлика. Искрено, многу повеќе ми е криво за пропуштената прилика за екскрузијата во трета година, бидејќи сме млади и сега треба да шетаме, навистина ми е жал што тоа не се случи – вели матурантот Николај Василев од скопското средно училиште „Никола Карев“.

Со него се согласува и неговата професорка по филозофија и етика, Елвира Мустафа, објаснувајќи дека навистина жали што ковидот им оневозможи на овие матуранти да го доживеат вистинскиот дух на државната матура.

Прочитајте и...  НУК: Протестите не се соодветен начин за изразување незадоволство во услови на пандемија

-Ќе полагаат матура, но нема да прослават матура. Две години им отидоа во вода. Многу се разочарани. Навистина ми е жал што короната не им дозволи онака како што треба да го завршат срeдношколското образование – вели Мустафа.

Поврзани вести

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Шпанската полиција разби кинеска банда која продавала канабис низ цела Европа

Слободен печат

При извршен вонреден инспекциски надзор во Собранието не се констатирани неправилности

Слободен печат

Чесите бараат од партнерите во ЕУ и НАТО да ги протераат руските дипломати

Слободен печат

Остави Коментар