7 C
Скопје

Матуранти од повеќе градови утринава со целосен бојкот на наставата

Второто полугодие се уште не е почнато за најголем дел од матурантите, тврди средношколскиот сојуз, откако не им беа остварени барањата да полагаат два наместо четири предмети од државната матура поради наставата во пандемиски услови.  Сојузот на средношколци уште од синоќа најави дека бојкотот, кој почна во четвртокот, ќе продолжи и денеска.

„Во четвртокот (21 јануари) бојкотираа 78 отсто од матурантите, а во петокот (22 јануари) 71 отсто. Бојкотот на наставата продолжува и во понеделник. Ги повикуваме сите матуранти да се придружат кон отпорот. Нашите барања се разумни и поддржани со меѓународни примери – нема да се откажаме додека не ги оствариме!“, соопшти Сојузот на средношколци.

Утринава, лидерот на Сојузот, Бленди Ходаи, за „Слободен печат“ посочи неколку градови во кои матурантите целосно ја бојкотираат наставата.

Прочитајте и...  Царовска на трибина на СДММ: Главен столб на новата концепција на основното образование е родовата рамноправност

– Сега засега имаме информации само од Тетово, Гостивар, Кичево, Струга, Охрид, Прилеп и Битола дека матурантите бојкотираат целосно. Скопје делумно, а Велес не бојкотира – вели Ходаи.

Поврзани вести

ВИДЕО| Борче Митевски: Ако ме предложи партијата, ќе ја барам довербата од граѓаните по четврти пат

Од утре пониски температури, врнежи од дожд и снег на повисоките места

Слободен печат

Филипче најави повисоки плати за сите вработени во јавното здравство

Слободен печат

Царовска: Компаниите се подготвени да ги отворат своите врати за пракса на средношколците

Слободен печат

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Ќамили: Mладите во Движењето БЕСА имаат целосен опсег на дејствување

Дестан Јонузи

Остави Коментар