21.8 C
Скопје

Матуранти од повеќе градови утринава со целосен бојкот на наставата

Второто полугодие се уште не е почнато за најголем дел од матурантите, тврди средношколскиот сојуз, откако не им беа остварени барањата да полагаат два наместо четири предмети од државната матура поради наставата во пандемиски услови.  Сојузот на средношколци уште од синоќа најави дека бојкотот, кој почна во четвртокот, ќе продолжи и денеска.

„Во четвртокот (21 јануари) бојкотираа 78 отсто од матурантите, а во петокот (22 јануари) 71 отсто. Бојкотот на наставата продолжува и во понеделник. Ги повикуваме сите матуранти да се придружат кон отпорот. Нашите барања се разумни и поддржани со меѓународни примери – нема да се откажаме додека не ги оствариме!“, соопшти Сојузот на средношколци.

Утринава, лидерот на Сојузот, Бленди Ходаи, за „Слободен печат“ посочи неколку градови во кои матурантите целосно ја бојкотираат наставата.

– Сега засега имаме информации само од Тетово, Гостивар, Кичево, Струга, Охрид, Прилеп и Битола дека матурантите бојкотираат целосно. Скопје делумно, а Велес не бојкотира – вели Ходаи.

Поврзани вести

Николовски: Од 1 јули 2022 година за граѓаните повеќе нема да има непотребни „бирократски процедури”

Слободен печат

Саркози изјави дека не сторил ништо нелегално во претседателската кампања во 2012 година

Слободен печат

Словенија прогласи крај на епидемијата, но мерките остануваат на сила

Слободен печат

Бајден предупреди на „лажниот популизам“ што се шири во Америка и Европа

Слободен печат

Арачиновец со украден автомобил ограбил обложувачница

Слободен печат

ФОТО | Кристина Арнаудова, жена која никогаш не се откажува: „Секогаш кога ќе речам не можам повеќе, се будам со нов елан и повторно пробувам!“

Ј.К.Д.

Остави Коментар