Математичкиот гениј, кој беше кастриран бидејќи беше „геј“, ќе се најде на новата банкнота од 50 фунти

На новата банкнота од 50 фунти ќе се најде Алан Туринг, англиски математичар и компјутерски научник, кој по Втората светска војна беше осуден според застарени хомофобични закони.

Марк Карни, гувернерот на Англиската банка рече дека ликот на Туринг, кој почина во мистериозни околности во 1954, откако беше подложен на хемиска кастрација, ќе биде на новите банкноти што ќе бидат пуштени во промет до крајот на 2021 година.

– Тој беше неверојатен математичар и денес многумина се потпираат на неговите решенија. Туринг имаше немерливи и историски придонеси, а исто така се смета за „татко“ на компјутерската наука и на вештачката интелигенција, но и како воен херој – објави централната банка на Англија.

За време на Втората светска војна, Туринг беше дел од тим на британски криптолози кои дешифрираа нацистички пораки и помогна да се разбие германскиот систем „Енигма“.

Прочитајте и...  Србија во понеделник ќе ја отвори границата со Бугарија

Како хомосексуалец, тој во 1952 година беше осуден на хемиска кастрација и две години подоцна почина од труење со цијанид, што беше прогласено за самоубиство.

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската влада ќе им дава по 462 евра месечно на најсиромашните граѓани

Слободен печат

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат

Уапсен полицаецот кој го гмечеше и под чии нозе почина Афроамериканецот Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Слободен печат

Балканци се вратија од крузер и направија скандал во авионот: Пиеле, пушеле и ги нападнале стјуардесите (ВИДЕО)

Слободен печат

Кичево презема мерки да го изолира првиот случај со ковид-19

Слободен печат