Мате Парлов: Боксот беше неговиот живот (ВИДЕО)

Мате Парлов е вистинска боксерска легенда, еден од најдобрите во историјата на овој спорт и сигурно најдобар во поранешната СФР Југославија.

Мате со 16 години почна да тренинра во БК Пула, а неговиот талент за бокс излезе на виделина само три години подоцна кога ја освои титулата во СФРЈ во полутешка категорија.

Токму од тие моменти започнува неговата неверојатна кариера, првиот голем успех на меѓународна сцена го имаше на 21 година, поточно во 1969 година кога во Букурешт стана европски вицешампион во полутешка категорија.

Две години подоцна во Мадрид отиде чекор понатаму и стана европски шампион, а титулата ја одбрани и на ЕП 1973 година во Белград.
Тој е освојувач и на златниот медал од Олимписките игри во Минхен 1972 година.

Прочитајте и...  Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Мате Парлов доминацијата во полутешка категорија ја потврди во 1974 година кога во Хавана ја освои аматерската светска титула, по што одлучи да премине во професионалци.


Во 1976 година стана европски шампион во полутешка категорија во ВБЦ верзијата откако го победи Доменико Адинолфи од Италија.
Во аматерската кариера имаше 310 мечеви од кои загуби на само 13, додека во префесионалната кариера имаше скор од 24 победи, три порази и две „ремија“.

Мате Парлов почина на 29 јули 2008 година.

Прочитај повеќе

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат