Масовни евакуации на Хаваите поради страшен пожар (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Масовни евакуации на Хаваите поради страшен пожар (ВИДЕО)

Пожарот почнал околу 10.30 часот по локално време, а ветрови со брзина до 20 километри на час го прошириле огнот.

Поради огромен пожар кој избил на островот Мауи на Хаваите биле евакуирани илјадници туристи и жители, пренесуваат медиумите ширум светот.

Пожарот почнал околу 10.30 часот по локално време, а ветрови со брзина до 20 километри на час го прошириле огнот по околните необработени полиња.

Пожарникари и два хеликоптери од вчера го гаснат пожарот.

Илјадници луѓе се евакуирани, а во локалните засолништа од нив сместени се 500. Средните училишта во Мауи примиле околу 200 мачки и кучиња преместени од локалното засолниште за животни.

Привремено бил затворен аеродромот Кахулуи, а летовите се пренасочени поради чад.

Засега нема информации за повредени или за оштетени објекти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close