МАСОВЕН ШТРАЈК ВО ФРАНЦИЈА: Милион работници ќе протестираат против најавените промени на пензискиот систем

Франција се подготвува за масовен штрајк во кој ќе учествуваат милиони работници во знак на протест против плановите за подоцнежна возраст за пензионирање и намалени пензии.

Во генералниот штрајк ќе бидат вклучени вработените во училиштата и сообраќајот, правниците, медицинскиот персонал, персоналот на аеродромите и други.

Најмасовниот штрајк во последните години во Франција го организираат синдикатите незадоволни од плановите на претседателот Емануел Макрон за универзална бодовна пензиска шема.

Штрајкот се очекува да започне денеска при што некои водачи на синдикатот предупредуваат дека ќе го продолжи штрајкот се додека Макрон не го откаже своите намери за промена на пензискиот систем.

Според анкета, јавната поддршка за штрајкот е 69 проценти, а таа е најсилна кај младите луѓе на возраст од 18-34 години. Голем број на членови на „жолтите елеци” рекоа дека планираат да се приклучат на протестите.

Прочитајте и...  Во Русија се урна тренажен авион

Синдикатите што ги претставуваат вработените во транспортниот сектор – автобуси и железнички персонал – се согласија да штрајкуваат денеска.

Само десет проценти од возовите ќе сообраќаат денеска, а некои регионални линии нема да работат воопшто. Со штрајкот ќе бидат погодени и меѓународни возови како Евростар и Талис.

Во Париз, метро-операторот РАТП ги предупреди патниците да очекуваат сериозни нарушувања во сообраќајот во текот на целиот ден. Од градските 16 метро линии, само пет ќе бидат во функција.

Контролорите на летот исто така се во штрајк, со откажани 30 проценти од домашните летови на Ер Франс, додека Изиџет откажа повеќе од 200 летови.

Во штрајкот ќе бидат опфатени и болничари и болнички персонал, адвокати и полицајци, поштари…

Прочитајте и...  Белата куќа: Помладиот брат на Доналд Трамп пренесен на болничко лекување

Министерот за здравство соопшти дека засега не е познато колку сериозно ќе бидат погодени болниците од штрајкот, но во тек се подготовките за штрајк. Од штрајкот ќе бидат погодени и родители чии деца одат во основно училиште.

Синдикатите што ги претставуваат средните училишта очекуваат 60 проценти од наставниците да учествуваат во штрајкот, но училиштата треба да останат отворени.

Во моментов Франција има систем од околу десет различни пензиски шеми што Макрон сака да ги обедини.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат