„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Германската канцеларка Ангела Меркел се најде на мета на критики заради маската која денеска ја носеше за време на обраќањето во Бундестагот, бидејќи е „кинески фејк“, како што тврди директорот на компанијата Линденкер, Филип Хајман.

„Маската која ја носи канцеларката е очигледен фалсификат, најверојатно од Кина“, рекол Хајман за Билд.

Тој рекол дека маските од типот ФФП2 се препознаваат на основа на четирицифрениот контролен број кој стои зад ЦЕ знакот.

Таквиот број во Германија е задолжителен, а недостасува на маската која ја носеше Меркел.

Прочитајте и...  Вкупно 812 пациенти се лекуваат во ковид центрите, слободни се околу 150 кревети

Поврзани вести

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска

Остави Коментар