„Машината“ Кил го декласираше Вардар, за навивачите чиста „десетка“!

Уште од самиот старт изненадувачка серија од 0:3 на Кил, поминаа пет минути од мечот Вардар сеуште беше без погодок, а после промашувањето на Кристопанс, казни Дувњак со вториот погодок за 0:4 и прв принуден тајм аут на Писонеро.

Фантастична беше поддршката од трибините, скоро 6.500 грла грмат Вардаре, Вардаре, но ниту пенал не реализираше Дибиров, ниту чиста контра од страна на Скубе, дури во 12 минута беше постигнат првиот гол и тоа од седмерец од страна на Чупиќ (1:4).

Но,ништо не се промени после тоа, се разбрани и Ландин на спротивната страна, неколку нереализирани напади, тоа беше казнето со нова серија на ривалит од 0:3 за неверојатни 1:7 во 15 минута од средбата.

Прочитајте и...  Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Што ли се случуваше со европскиот шампион, сите беа покирани на трибините, во тек беше 19 минута неверојатна негатива од 1:10. Да, факт беше дека Кил го имаат за противник, но и не се очекуваше толку слабо издание од страна на ракометарите на Писонеро. Конечно во 20 минута и вториот гол на Вардар преку Кристопанс за 2:11. На паузата Германците си заминаа со „двоцифрена“ разлика од 4:16.

Ништо не се промени на стартот од вториот дел, популарните „зебри“ ја одржуваа и натаму високата позитива од 10:21 во 40 минута. На резултатски план конечно мож да се каже дека беше и достоен, беше стопено на 14:22 на 15 минути д крајот на мечот, а Дибиров кој беше најрасполоќен постигна за 15:22, но веднаш возврати Винчек.

Прочитајте и...  Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Публиката правеше неверојатен притисок врз нападите на Кил, што имаше ефект и Вардар дури намали на минус пет (18:23), но веднаш возвратија играчите на Јиха со два гола во низа во 50 минута. Кил до крајот рутински ја одработи задачата

Во наредното петто коло „црвено-црните“ предводени од тренерот Давид Писонеро на 19 октомври (17.30 часот) во Унгарија ќе ги чека уште еден голем предизвик, Веспрем на нашиот репрезентативец Дејан Манасков.

Лига на шампиони, 4. коло

СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

Вардар-Кил 20:31 (4:16)

Вардар: Гедбане (5 одб.) 2, Кугис (3 одб.), Атман, Чупиќ 2, Дибиров 5, Димитриоски, Дисингер 2, Горбок, Горпишин, Калараш 2, Кристопанс 4, Шишкарев 3, Сикошек Пелко, Скубе, Стоилов.

Прочитајте и...  РК Вардар со ново име, Михајловски генерален менаџер на „црвено-црните“

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат