Масажа со лажица за лице без брчки

Масажата со лажица е уште еден од третманите за опуштање на вашето лице. Оваа масажа ја поттикнува циркулацијата, ја затегнува кожата и на крајот кожата на лицето станува посјајна и поеластична.

Благите движења му годат на лицето, кожата станува мазна и се подмладува. Масажата со лажица ги отстранува брчките, ги дефинира контурите на лицето и ја намалува отеченоста на вашите очи и на подочниците.

Освен лажица, за оваа масажа се користат и масла, кои лесно се апсорбираат во кожата и на тој начин ја негуваат кожата одвнатре. Поместувајте ја лажицата полека од образот нагоре, а потоа надолу. Правете движења напред-назад под очите и под брадата. Можете да ја придвижувате лажицата и на вратот и на деколтето, на сите места на кои можат да се појават брчки.

Начин на изведување на масажата

Ќе ви биде потребна една лажица, чаша со вода, неколку коцки мраз и топло кокосово или маслиново масло.

Исчистете го добро лицето, а за тоа време оставете ја лажицата да стои во топло масло.

Потоа почнете со масажата.

Она што е важно да го знаете е дека оваа масажа е безболна, нема силни притискања со лажицата.

Лицето треба да го масирате вкупно 10 минути. Почнете првиот ден една минута и секој ден зголемувајте го бројот на минутите додека не стигнете до 10 минути.

Ако 10-12 дена редовно ја практикувате оваа масажа, очекувајте ги првите промени.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат