МАСАКР ВО СИБИР: Војник убил најмалку осум колеги во базата

Еден руски војник убил осуммина колеги и повредил уште двајца во воена база во Сибир.
Како што е соопштено од руското министерство за одбрана, рускиот војник ја отворил вратата и убил осум војници, а повредил двајца во единица стационирана во областа Горен Улетовски во регионот Транс Бајкал.

Во соопштението се наведува дека, според прелиминарните податоци, војник пукал кон колегите бидејќи доживеал нервен слом.

„За време на смената на стража, војник отворил оган на колегите. Осум војници загинале, а двајца се повредени“, стои во соопштението.

Напаѓачот бил уапсен.

Видео на денот