Мас: САД многу бавно се справуваа со пандемијата

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска го критикуваше справувањето на САД со пандемијата на коронавирус оценувајќи го како премногу бавно.

Мас изјави за „Шпигел” дека Кина презела „многу авторитарни мерки”, додека во САД долго време се потценувала опасноста од вирусот.

– Тоа се две крајности, а ниту една од нив не може да биде модел за Европа, рече Мас.

Тој изрази надеж дека САД ќе ги преиспита своите меѓународни односи во овој период.

Германија е една од земјите што минатата недела ги обвини САД за тактиката „див запад” при преземање или блокирање на клиентите кои веќе склучиле договори за добивање основни медицински залихи за борба против новиот вирус.

Прочитајте и...  Се забели Грција од силното невреме, град паѓа и на Халкидики (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат