1 C
Скопје

Мартело: Ситуацијата со мигрантите е нерешлива, ќе воведам вонредна состојба во Лампедуза (ФОТО)

Градоначалникот на Лампедуза, Тото Мартело, денеска изјави дека ситуацијата со мигрантите на островот е нерешлива и најави дека ќе прогласи вонредна состојба.

На италијанскиот остров Лампедуза, со околу 6.300 жители, во моментов престојуваат 1.027 мигранти, што е десет пати повеќе од капацитетот за прифат – 95 лица, јавуваат италијанските медиуми.

Група мигранти седат околу дрво на плажа откако пристигнаа во Лампедуза, јужна Италија, 24 јули 2020 година/ Фото: EPA-EFE/CONCETTA RIZZO

-Ситуацијата стана нерешлива. Доколку владата не го стори тоа, јас ќе прогласам вонредна состојба, рече градоначалникот Мартело.

Во последните 24 часа во Лампедуза пристигнаа повеќе чамци со вкупно 203 лица од Тунис, јавуваат локалните медиуми.

 26 мигранти пристигнаа на пристаништето Лампедуза, Сицилија, Италија, 12 март 2020 година. Мигрантите беа ставени во карантин во прифатниот центар на островот по наредба на градоначалникот Мартелло/ Фото: EPA-EFE/RED

Италијанскиот весник „Месаџеро” наведува дека меѓу мигрантите има 25 заразени со коронавирус.

Прочитајте и...  Кон: Нема алтернатива, освен воведување на вонредна состојба

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар